Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Adığe Cumhuriyeti'nin Yeni Devlet Başkanı Murat Kumpilov:
03 Şubat 2017 Cuma Saat 15:34


Murat Kumpılov 27 Şubat 1973 te Adığe Cumhuriyeti Vulape köyünde doğdu. Ekonomi Yüksek öğrenimini Rostov Milli Ekonomi Enstitüsünde 1994 yılında tamamladıktan sonra,  Adığe Cumhuriyeti Maliye Bakanlığında çeşitli görevlerde çalıştı. Başbakan Yardımcılığı görevindeyken,  09 Nisan 2008 tarihi itibariyle, Cumhurbaşkanı  Thakuşine Aslan tarafından Başbakanlık görevine getirildi. 


Yaklaşık 8,5 yıl Başbakanlık görevinde bulunan Murat Kumpılov,  19 Eylül 2016 tarihinde Adığe Cumhuriyeti Parlamentosu Xase başkanlığına seçildi. 


Devlet Başkanlık görev süresi Ocak 2017 ayı itibariyle sona eren Thakuşine Aslanın’dan boşalan,  Devlet Başkanlığı görevine, 12 Ocak 2017 tarihi itibariyle vekaleten başlamış oldu. 2017 yılı Eylül ayında Adığe Cumhuriyeti Parlamentosunda yapılacak oylamada da başkanlık görevine asaleten seçileceğine kesin gözüyle bakılmaktadır. 


Murat Kumpılov, çok genç yaştan itibaren bulunduğu görevlerden sonra, 8 yıl süren Başbakanlığı döneminde, Adığe Cumhuriyetinin ekonomik gelişmesine ciddi katkılar sağlamıştır. Edinmiş olduğu değerli tecrübesinin yanı sıra, dinamik yapısı ve çalışkanlığı ile devlet başkanı olarak ta yararlı hizmetlerinin devam edeceğine inanılmaktadır. Aynı zamanda, sempatik kişiliği ve mütevazı tavırları ile, gerek siyaset çevrelerinde, gerekse halk nezdinde, sevilen ve itibar edilen bir konuma sahiptir.  


Adığe Cumhuriyetinde, genel nüfusun oranına göre yerli nüfusun azlığına karşın, Parlamentoda ve federe cumhuriyetin yönetiminde, Adığelerin ağırlıkta olması, ülkede huzurun ve barışın sürekliliğini sağlamaktadır. Bu konuda Rusya Federasyonu’nda uygulanan seçim sistemi ve teamüllerin katkısı çok büyüktür. Bu sistem dolayısıyla Murat Kumpılov’un Adige Cumhuriyetinde Devlet başkanlığı görevine getirilmiş olmasını iyi bir şans olarak kabul etmek lazım.  


Genç yaşta üstlendiği bu önemli görevde, Kumpıl Murat’ın Devlet başkanlığı döneminde, Cumhuriyetin ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda ciddi ilerlemeler kaydedeceğine inanılmaktadır. 


Kendisine başarılar diliyoruz. Bu yazı toplam 5003 defa okundu.

Koble Muammer Canıdemir

Aslında şimdiye kadarki uygulamalarda pek karşılaşmadığımız bu çok iyi niyetli temennilerin, ülke yönetiminde kendi klan çemberine hizmet anlayışından, topyekün topluma hizmet anlayışına dönüşmesi umudu ve dileğiyle..!!!

06 Şubat 2017 Pazartesi Saat 15:53
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net