Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Ünlü Çerkes Şair Ve Yazar Meşbaşe İshak:
08 Ocak 2017 Pazar Saat 22:12


Çerkeslerin  ana vatanı ÇERKESYA Kuzey Kafkasya'da, büyük bir coğrafya ise de, bugünlerde o coğrafyada, küçük parçalar halinde yaşayan Federe Cumhuriyetlerimiz ve az bir nüfusumuz var. Buna karşın oralarda yürekleri büyük, hayalleri zengin ve güçlü insanlarımızın sayısı az değil. Sporda, sanatta, bilimde, teknolojide özellikle edebiyat, şiir ve güzel sanatlarda öne çıkmış Çerkeslerin sayısı, Çerkes nüfusuna oranla oldukça fazla. 


Büyük şair ve Roman yazarı Meşbaşe İshak, hayatta ve en ünlülerinden birisi. Uzun yıllardır, Adığe Cumhuriyeti yazarlar Birliği Başkanı ve Rusya Federasyonu yazarlar birliği ikinci başkanlığı görevini sürdürüyor. 


102 si roman ve şiir olmak üzere150 den fazla eseri 22 cilt halinde basıldı ve kütüphanelerde yerini almış durumda. Birçoğu, Rusça’dan başka İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Slovakça ve diğer dillere kazandırıldı. Romanlarından 4 ü ve şiirlerinden bazıları Türkçe olarak yayınlandı. 


Yazarın en önemli özelliği, bütün eserlerini, önce ana dili Adığece yazmış olmasıdır. 86 yaşına rağmen halen güçlü bir şekilde yazmaya devam ediyor.  Adığe Cumhuriyeti Milli marşını yazan Meşbaşe’nin  Mehmet Akif gibi güçlü bir şair ve Yaşar Kemal kadar usta bir romancı olduğunu söyleyebiliriz.           Bir Avrupa ülkesinde veya Türkiye de yaşıyor olsaydı, kuşkusuz Nobel ödülleri kazanabilirdi. 


Kendi deyişi ile, eserlerinin temel kaynağı, ulusunun yaşadığı büyük acılar ve ızdıraplar olduğu için, tarihçilik yanı da ağır basmaktadır. Bu özellikleri ile, siyasetin de dışında kalmadığını görüyoruz.   Halen Moskova da ve Kafkasya da ağırlığı hissedilen önemli bir şahsiyet.  


Dili, kültürü ve kimliği ile, yer yüzünde varlığını sürdürmek isteyen biz Çerkesler için Meşbaşe nin eserleri çok önemli bir kaynaktır. İnsanlığın sanatsal kültürü için de çok değerlidir. Ne var ki bu değerlerin çoğu gün ışığına çıkmış, Türkiye ve Dünya kamu oyunda yeterince tanınmış değil.   


DÇB (Dünya Çerkes Birliği) 2016 yı Meşbaşe yılı ilan etmişti. Bu nedenle, ben de kendisini Türkiye’ye davet ederek, biraz da profesyonelce bir tanıtım gerçekleştirmek istedim ve Adığe Cumhuriyet’nin en kıdemli Kültür Bakanı Çmşö Gazi, kitaplarını Türkçe ye tercüme eden Fahri Huvaj ve Yenemıko Mevlüt Atalay ile birlikte, geçen Kasım ayında Türkiye ye davet ettim. Program konusunda anlaştığımız, Kelemet Çiğdem Türk (Kentel) 19 ve 20 Kasım 2016 günleri İstanbul da bir dizi programları başarı ile gerçekleştirildi. İstanbul Bilgi Üniversitesinde gerçekleşen,” Çerkes edebiyatı ve sürgünden diaspora’ya anadil” paneli, ilk defa Kafkasya’dan bir yazarın resmi üniversite davetiyle Türkiye ye gelmesi açısından büyük önem taşıyor. Kadıköy, Mühürdar Kitap evi ziyareti ve kitap imzalama olayları, İstanbul Kafkas Kültür Derneği salonunda tertiplenen gece ve diğer yemekli toplantılar keyifli ve verimli geçti.  


Bu arada, Sabah, Star, Haber Türk, Yeni Şafak, Agos ve Jineps gazeteleri röportaj aldılar. Bu ziyareti, Bianet haber yaptı. Evrensel ise baş haber yaptı. 


Daha sonra, T.C. Kültür Bakanlığı İstanbul Kültür Müdürlüğü ve Sultanbeyli Belediye Başkanı’nın davetleri üzerine gerçekleşen samimi görüşmeler, Meşbaşe İshak özelinde, biz çerkeslerin tanınırlığı açısından yeni bir yol açılmış oldu.  


21 Kasım 2016 günü Düzce Kafkas Kültür Derneğinin desteği ile, Düzce Üniversitesinde gerçekleşen Sempozyum, 22 Kasım 2016 Bursa Çerkes Derneği Yönetimi ve Osmangazi Belediye Başkanlığının işbirliği ile gerçekleşen sempoziyum, Sakarya Kafkas Kültür Derneğince düzenlenen toplantılar, oldukça  başarılıydı. 


Konuyu enine boyuna inceleyen ve yorumlayan Ferhat Kentel, Jineps gazetesindeki yazısında, büyük sürgünden buyana, çerkeslerin psikososyal evrimlerini ve günümüzde Meşbaşe İshak’ın rolünü, ufkumuzu aydınlatıcı ifadelerle ortaya koymuştur. 


Böylece, Meşbaşe’nin  yazar ve şair kişiliği büyük ölçüde tanınmış oldu. Bu nedenle, 19 – 23 Kasım 2016 tarihleri arasında, gerçekleştirilen, büyük ADIĞE şair ve yazarı MEŞBAŞE İSHAK’ın  Türkiye de tanıtımı organizasyonumuza, değerli destek ve katkılarından dolayı, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi Rektörlüklerine, T.C. Kültür Bakanlığı İstanbul Kültür Müdürü’ne, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı ve İstanbul Sultanbayli Belediye Başkanlarına, İstanbul Kafkas Kültür Derneği, Düzce Kafkas Kültür Derneği, Sakarya Kafkas Kültür Derneği ve Bursa Çerkes Derneği, başkan ve yönetimlerine, İstanbul organizasyonlarını başarı ile gerçekleştiren Kelemet Çiğdem Türk (Kentel) e teşekkür ederim. 


Bu yazı toplam 5661 defa okundu.

Erdem Yılmaz

Yaşar Nogay ve Türkiye gezisini planlayanları tebrik ediyorum. Politik tarafı olmadan yazı dünyası içinde kalarak programlanması iyi olmuş özellikle. Çerkes toplumunda bazen herkes herşeye dahil edilir. Bu yanlıştır. Herkesin ürettiği konuma göre değerlendirilmesi gerekir.

15 Ocak 2017 Pazar Saat 00:38
Gonepsey YLDRM

Yaşar bey emeğinize sağlık. Meşbaşe veya başka yazarların türkiyede çerkeslerle buluşması seminer, sohbet toplantılarına katılmasının faydası tartışılmaz.

14 Ocak 2017 Cumartesi Saat 00:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net