Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bzhakuko Ahmet Özel
Yurtsuzlaşma / No Land
03 Eylül 2016 Cumartesi Saat 13:26


Dünyamız, emperyalist devletler tarafından paylaşım savaşlarına sahne oluyor. Eşsiz güzellikteki coğrafyalar, medeniyetler, tarihten, geçmişten hiç ders almamışcasına bir bir yok ediliyor, insanlar zulme, acıya kedere mahkum ediliyor. 


Özellikle Türkiye’nin güney sınırlarında süren insanlık ayıbı savaşta, tüm emperyalist egemen güçler, binlerce yıldır bu toprakları vatan bilen halkları yerinden ettiler. Ölüm, yalnızlık, çaresizlik, vatansızlık, parçalanmışlık duygusunu en acı şekilde bu insanlara yaşattılar ve yaşatmaya devam ediyorlar. 


Tarih boyunca Tatarlar, Araplar, Türkler, Yahudiler, Çerkesler, Kürtler, Rumlar, Ermeniler… bir çok halk bu acıyı derinden yaşadı. Travmaları hala sonraki nesillerde yaşıyor. Bu insanların yüreklerinde , yurtsuzlaşmış, vatansızlaşmış, değerlerini oluşturan kendi öz coğrafyalarından uzaklaşmış yaralı, kederli bir ruh dolaşıyor. 


Bu halkların acılarına ses olan, onun o ruh halini en iyi anlayan sanat ve sanatın iyileştirici gücü. 


Dünyayı talan eden, acıya boğan zalim, bağnaz, paragöz, insafsız zalim gücün karşısında sanat, insan beyni ve yüreğinde yarattığı şifa gücü ile bu dünyaya barış, sevgi ve kardeşlik dilini bize yeniden hatırlatarak, gülümseyen yüzüyle tüm insanlığa yeniden umut veriyor. 


Kederli coğrafyalarda yaşanan dramlara karşı, insanın ve sanatın iyileştirici gücüne dikkat çekmeyi amaçlayan YURT-SUZ-LAŞ-MA /NO LAND sergisi, Sanatçı Hülya Yazıcı’nın küratörlüğünde, 3 -25 Eylül tarihleri arasında Taksim- Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek.


3 Eylül akşamı açılacak olan ve ulusal, uluslar arası birçok sanatçının katılacağı sergiye bu dramları içinde yaşayan izleyicileri, tüm sanatseverleri bekliyoruz.

Ahmet Özel'in sergideki "öteki" adlı çalışması.

Bu yazı toplam 5566 defa okundu.

Leyla Budak

Ahmet bey sürgün halkların acılarını yansıtan çalışmalarınız için teşekkürler.
İnşallah bayram sonrası İstanbul ziyaretimizde görme fırsatımız olur.

Selamlar.

11 Eylül 2016 Pazar Saat 20:02
İhsan Eker (Hajuko)

Sanat iyileştirir sevgili kardeşim çok haklısınız.
Serginizde sonsuz başarılar dilerim.

03 Eylül 2016 Cumartesi Saat 16:05
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net