Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Ana Vatanda Kültür
20 Ekim 2015 Salı Saat 22:24


Kim ne derse desin, kültürümüzün ve kimliğimizin kökleri, ANA VATAN da sapasağlam. 16 Ekim 2015 günü, Ünlü Tarihçimiz Hotko Samir ,in son yazdığı kitaplardan, ATKRITIYA ÇERKESYA (Çerkesya Gerçeği)’nın tanıtımı (prezentatsiya) toplantısına katıldım. 


Toplantıyı düzenleyen, Kitabın sponsoru, benim de katılımcı üyesi olduğum FOND NASLEDNİYA ( miras&emanet vakfı) başkanı Çemişo Gazi, Nalçik, Çerkeski, Krasnodar gibi, civar cumhuriyet ve eyaletlerden bilim adamı ve akademisyenleri de davet etmişti. Rus, kazak ve ermeni, bilim adamlarından katılanlar olduğu için konuşmalar genelde Rusçaydı. Ama ünlü yazarımız Meşbaşe İshak, duygu yüklü ve kapsamlı konuşmasını Adığece yaptı ve büyük alkış aldı.


Kitabın yazarı Hotko Samir için, övgü yüklü güzel sözler söylendi. Özellikle, yazdığı kitaplarda işlediği konularla ilgili tüm bilgi ve belgeleri, kendisine mal etmeksizin, kaynak göstererek ve gerekli açıklamaları yaparak ifade edişi, eserlerini çok değerli kıldığı vurgulanarak anlatıldı.


Kafkasya da, kitaba, bilgiye ve emeğe verilen değeri iyi biliyorum ama, bu tanıtım toplantısında, bu gerçeği bu kez daha iyi fark ettim. Ayrıca, global gelişmeler açısından bakılırsa, bu kaynakların bilim ve siyaset ortamlarında, Çerkes milleti ile ilgili sorunları ve gerçekleri görünür ve anlaşılır kılmak açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.


Meşbaşe İshak, uzunca konuşmasında, tarihin derinliklerinden gelen Çerkes kültürü ve kimliğinin, toplumun uğradığı büyük felaketler sonrası da, uygulanan baskıcı rejimler nedeniyle büyük zarar gördüğünü, ama artık korkacak bir durum olmadığını, gerçekleri ortaya çıkarıp, anlatmanın ve tanıtmanın tam zamanı olduğunu güçlü ifadelerle anlattı. 


Aynı zamanda, ünlü Çerkes kahramanlarını, güçlü bir şekilde anmanın, anıt heykeller inşa ederek, şehirlerde isimlerini cadde ve sokaklara yazdırarak  kalıcı hale gelmelerini sağlamak açısından gerekli olduğu, bu konuda çalışlmaların başlatıldığı açıklandı. Adığe Cumhuriyeti’nin uzun süre Kültür Bakanlığı görevinde bulunmuş olan Çemişö Gazi başkanlığında kurulan NASLEDNİYA VAKFI, ünlü kahramanlardan Şeretlıko Kazbeç’in anıt heykelini yaptırmakla işe başlanmış oldu.


Anıt heykel için, başlangıçta seçilen yer, Afıpsıp Köyü’nün merkezidir. Ancak, olay Adığe Khase toplantılarında gündeme geldiğinde, söz konusu anıt heykel için baş kent Maykop ta uygun bir yer bulunması çalışmalarına başlandı. Konu Cumhurbaşkanı dahil, ilgili makamlara iletildi. Olumlu yanıt beklenmekte.


Vakfın ele aldığı başka önemli bir konu daha var. Rus işgalinden sonra, üstün cins ve kaliteleri ile Dünyaca bilinen meyve ve sebze türlerinin üretildiği bahçeler (ÇERKESKİ CAD) yok olmuştu. Ancak halen ormanlık alanlarda kalmış ADIĞE yerleşkelerinde ve köylerde izine rastlanan, özel ve organik elma, armut, üzüm, erik, ceviz, kestane gibi meyveler ve, kabak, fasulye, mısır gibi sebze ve tahıl ürünlerinin yeniden canlandırılması ve doğal ortamda üretilerek, insanlığın hizmetine sunulması planlanmaktadır.  Bu amaçla satın alınan 47 hektar (470 dönüm) arazinin ıslahına başlanmıştır.


Şahit olduğum ve şahsen de katıldığım bu güzel gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedim.Bu yazı toplam 3928 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net