Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
BURSADA YAZ KAMPI
21 Eylül 2015 Pazartesi Saat 23:25

Bursa’nın M. Kemalpaşa İlçesine bağlı bir ÇERKES köyü olan Boğazköy’ün İlk Okul binası ve bahçesinde düzenlenen kamp yeri ve 2014 yaz döneminde çerkes çocukları için gerçekleştirilen yaz kampından bahsetmiştik. Söz konusu kamp uygulamasının olumlu yankıları, Bursa Büyük Şehir Belediyesinin de dikkatini çekti ve 2015 yaz döneminde, davetlerin Kafkasya Coğrafyasının tamamına yapılması isteğinde bulunuldu. Bu durumda Büyük Şehir Belediyesinin desteklerinin daha da artacağı bildirildi.


Bunun üzerine, girişimi başlatan ÇERKES Anneler birliği ve Orta Asya Kafkasya Kültür Derneği Yönetimi, 2015 yaz dönemi için hazırlıklara başladılar. Kırım ve tüm Kafkasya bölgesi ile ilgili diaspora kurumları (Dernekler ve Vakıflar) ile temasa geçerek, her bölge ve ülkeden 12-16 yaş grubu 10 ar çocuk göndermeleri istendi. Adigey, Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar, Dağıstan, Gürcistan – Acara Cumhuriyetleri ile Kfar - Kama Belediyesi olumlu yanıt verdiler ve grupların başında yetkilileri ile birlikte isim listelerini bildirdiler.

Hazırlanan program, başta Kaffed olmak üzere, Bursa ve civarındaki tüm derneklere bildirildi.

Ekteki kamp programı, planlandığı gibi, 02 – 09 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu defa katılım, 170 kişi ile 2014 yılının 2 katından fazla oldu. Başta Bursa Büyük Şehir Belediyesi olmak üzere, Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi rektörlüğü, M. Kemalpaşa Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlığı, M. Kemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası, Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl Belediye Başkanlıklarını destekleri ile, grupların konaklama, ulaşım ve seminer hizmetleri temin edildi. Köy ziyaretleri, Karacabey harası, at çiftliği, İnegöl Oylat ziyaretleri gerçekleştirildi.

Bütün bu aktivitelerde, Türkiye diasporası ve farklı ülkelerden gelen, kız ve erkek çocukları tanıştılar, birlikte dans ettiler, gezdiler, eğlendiler. Bursa da ve İstanbul da alış verişi de ihmal etmediler. 09 Ağustos günü evlerine dönüş için Hava limanlarına transferleri yapılırken memnuniyetleri yüz ifadelerinden belliydi.

Gençlere dönük bu tür gezi ve ziyaretlerin, gelecekte insanlığın barışına, işbirliklerine ve mutluluklarına köprü olacağı kuşkusuzdur. 03 Ağustos günü Kafkasya dan gelen gruplarımızla birlikte, aynı uçakta, 25 kişilik bir genç grubunun daha, Dostluk Kulüplerinin organizasyonu ile geldiklerini gördük. Onlar için de İstanbul, Ankara, Tokat, Sıvas, Kayseri, Maraş parkurunda başarılı bir gezi gerçekleştiren Dostluk Kulüplerini tebrik ediyoruz.

Diğer kişi ve kurumlarca da, çocuklarımız ve gençlerimiz için bu tür organizasyonlarla, gezi ve ziyaret programlarının gerçekleştirilmesi, gelecek için güçlü ve kalıcı yatırımlardır. Gerçekleştirenlere ve katkıda bulunanlara teşekkür ederiz ve devamını dileriz.

Bu yazı toplam 3614 defa okundu.

rahmi özkaya

Bursada düzenlenen Kampın SINOP BEKTAŞAĞA KÜYÜMÜZDE VE TESISLERIMIZDE yapılmasını beklıyorum...Selam ve saygılar... BAYRAMINIZI KUTLAR SAĞLIK VE ESENLIKLER DILERIM... ADIĞEXERWOBOPSEV...

23 Eylül 2015 Çarşamba Saat 20:24
Seyfettin Yıldırım

Bursadaki kampların öncülüğünü, vede fekarlığın çoğunu üslenen , değerli soydaşlarımdan olan Dr ŞERİF BRİNÇ beye, YAŞAR NOGAY beye, ZEYNEP PEKER HANFENDİ kardeşime ve katkıda bulunan diğer zevatlara sonsuz teşekkürler.

23 Eylül 2015 Çarşamba Saat 13:45
Oğuzhan Genar

Bu her sene gelenekselleşmiş bir program mı Yaşar bey?

23 Eylül 2015 Çarşamba Saat 11:18
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net