Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tegulan Yakup Temel
Politikada Bireysel Değil, Ortak Toplumsal Bir Tavır Gösterebilmeliyiz
03 Şubat 2015 Salı Saat 22:41Genel bir prensip olarak ,Çerkeslerin toplumsal sorunlarını çözmeyi amaçlayan her türlü politik çalışma teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.

Politika yapmaktaki esas amacımız, toplumsal ve kimliksel sorunlarımızın çözülmesi ve bunların Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurulması olmalıdır.

Politika bizim için bir araçtır ( araç olmalıdır )Tabi ki toplumsal kimliğimizin ve dilimizin korunması yönünde.Tersi olmamalı,yani kişisel ikbal ve politik hedefler için toplumsal değerlerimiz ve hassasiyetlerimiz kullanılmamalıdır,

Yunanistan 'da 40 yaşındaki bir kişi başbakan oldu .. Gençlerimize toplum içinde biçtiğimiz rol ve verdiğimiz değer sorgulanmalıdır..Gençlerimize daha fazla sorumluluk ve görev verilmeli ,daha aktif ve ön planda olmaları sağlanmalıdır.

Her ne kadar bu günkü şekline soğuk ,uzak ve pasif bir duruş sergiliyor olsalar da, Çerkesler politikaya yabancı ve bunu bilmiyor değiller. Tam tersine , toplum yönetimi, sorunlarının çözümü ve demokratik katılım manasında kültürel- yapısal yatkınlıkları bulunmakta.Günümüz şartlarına göre tekrar bu özellikler geliştirilmeli.


Politika bu günkü ortam ve şartlarda nasıl yapılmalı?

Toplumumuzun bu günkü nüfus yapısı,aradaki ideolojik farklılıklar ve bu seçim sistemi ile bağımsız aday yöntemi ile milletvekili çıkarılabilmesi olası gözükmemektedir.

Ama gene de , seçilebilme olasılığı bulunmamasına rağmen bağımsız adaylar da olmalıdır.


Neden?

Çünkü , toplumda bir farkındalık yaratmak, politik bilinç oluşturmak ve bireyler açısından da politika pratiği sağlama gibi faydaları olacaktır. Ayrıca, asıl bir sonraki seçimlere bir alt yapı hazırlığı olur.

Reelpolitik olarak bağımsız adaylar ile milletvekili çıkarma olasılığı çok az olduğuna göre , bu amacı sağlayacak gerçekçi politik yöntemler neler olmalı?

Bu gün için bunu gerçekleştirmenin yolunun, meclise girebilme olasılığı olan partilerden seçilebilecek sıralara adaylarımızın girmesinin sağlanması olduğu açıktır.

Bunu yapabilmenin yolu da, toplumsal bilinçlenme ve örgütlenmeden geçer..

Birliktelik ve politik ortak bir refleks gösterebilmek başarının ön şartıdır .


Peki bu bilinç ve örgütlülük bizde var mı?

Var olduğunu söyleyebilmek zor.

O halde yapılması gereken ne?

Kanımca iki taraflı çalışılması gerekiyor ;

Bir taraftan ,sivil toplum kuruluşları olarak örgütlenme ve toplumsal kimlik bilinci oluşturma çalışmaları yapmak , bu yolla politik arena da bir baskı unsuru olabilmek. Bu konu en zor ve en uzun vadeli olanı,

Diğer taraftan da, yerel düzeyde politik çalışmalar ve milletvekilliği adaylıkları gibi politikanın pratiği ile ilgili girişimler yapılması.

Bunları yaparken , hiçbir zaman bizim sorunlarımıza ilgi göstermeyen ,göstermeyecek olan politik platformlarda bulunmama ,kimliksel varlığımızı önemsemeyen hiç bir yapıya '' koltuk değneği '' olmama , önemsiyor gözüküp te kullanılıp sonradan atılacak unsur olarak görülmemize engel olma noktalarına dikkat edilmeli ve , '' biz den biri de '' olsa , bunlara alet olanlara destek verilmemelidir


Öyle görünüyor ki işimiz zor ama başarabiliriz ,

Ama eğer ,toplumsal sorunlar ile ilgili her konu da göstermemiz gerektiği gibi , politik konularda da  bireysel değil ortak toplumsal bir tavır ve refleks gösterebilirsek..

Politikada başarılı olabilmemizin tek yolu bu.
Bu yazı toplam 3870 defa okundu.

Balagh Cemil

çok doğru..

05 Şubat 2015 Perşembe Saat 13:04
Naci Şafak

yakup bey dusuncelerinize katiliyorum. maalEsef bu daginiklik benide ciddi sekilde rahatsiz ediyor.
ortaya cikan siyasi parti, cikis sekli,bagimsiz adaylar,daha bircok konu Örnek; bir hanim kizimiz gecenlerde toplumca hic yaninda durmadigimiz duramiyacagimiz bir partide cerkezleri temsil ediyorum diyerek ortaya cikmasi daha buna benzer bir cok ornek....

05 Şubat 2015 Perşembe Saat 01:38
EMİN (AWTLE)

Ortak toplumsal tavır nasıl olacak Yakup abi? Bir kere bizim ortaklaştığımız bir yol haritamız yok henüz.

04 Şubat 2015 Çarşamba Saat 15:04
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net