Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
TUĞUJIKO KIZBEǒİN ANIT HEYKELİ TANITIM PROGRAMLARI
29 Ocak 2015 Perşembe Saat 02:46YER Yüzünde yaşayan toplumların hepsinin tarihinde, savaşlar, acılar ve zaferler vardır. Toplum bilinci olan insanlar, bu olayları hiç unutmadılar. Zaferlerini, sevinçlerini ve kahramanlarını, şiirleri, şarkıları, kitapları ve filmleri ile ölümsüzleştirdiler. Kuşkusuz, felaketleri ve acılarını da aynı şekilde kaydettiler. Bize de bu olayları ve kahramanlarını, gerek ders kitaplarında, gerekse kültür ortamlarında öğrettiler, hatta ezberlettiler.


Ancak, Yer Yüzünün en istilacı imparatorluklarından, Rus Çarlığı’nın çok güçlü orduları karşısında, vatanını ve milletinin bağımsızlığını savunmak için, tam 101 yıl savaşan, atalarımız ÇERKESLERİN mücadelesinde, dünya ya parmak ısırtan savaş sahneleri ve kahramanlıkları sergilediler. Biz ÇERKESLER ve Dünya Kamu oyu bu gerçekler hakkında çok az şey biliyoruz. Oysa, ÇERKES toplumunu yok etmek için savaşan, yer yüzünün en güçlü kara ordularını yönetmiş olan Rus generallerinin hepsini biliyoruz, tanıyoruz ve tüm Dünya tanıyor. Çünkü onları ünlü yapan savaşlar, onlar adına zafer olarak tüm Dünya ya tek taraflı tanıtıldılar. Zulüm ejderhası olarak görev yaptıkları ÇERKES topraklarının her köşesinde, halen heykelleri, isimleri ve unvanları ile boy gösteriyorlar.


Çar İmparatorluğu ve onun sınırsız askeri güçleri karşısında, ÇERKESYA ‘nın vatansever savaşçılarınca 101 yıl süren direnişte, sahnelenen savaşlar ve sergilenen kahramanlıkları hakkında bilgisiz ve ilgisiz kalmak, biz ÇERKESLER için İNSANLIK AYIBIDIR.


Bu nedenle, Adığe Cumhuriyetinde yaşayan, duyarlı ve bilinçli insanlarımızdan bir grup, eski Kültür Bakanı Sn Gazi Çemışö önderliğinde kurdukları bir vakıf (NASLEDİYA) üzerinden gerekli çalışmaları başlattılar. İlk olarak, ünlü kahramanlardan, ÇERKES ASLANI unvanı ile tanınan, TUĞUJIKO KIZBEÇ ‘in savunduğu vatan toprağında, AFIPSIP yerleşkesinde, bir anıt heykelinin yapımı devam ediyor.


Böyle bir anıt heykelin varlığı, görsel bir obje olarak, genç nesillere tarihi hatırlatmak, çerkes olmayan diğer insanlara da bu toprakların tarihini ve asıl sahiplerini anlatmak bakımından çok önemlidir.


30 Ocak -05 Şubat 2015 tarihleri Arasında Türkiye de bulunacak olan, söz konusu vakfın başkanı Çemışö Gazi, Bu konuda ve yapımı devam eden ANIT HEYKEL hakkında bilgi vermek üzere, İstanbul ve Bursa da yapılacak toplantılara davet edilmiştir. Anıt Heykeli Tanıtım Toplantılarının tarihleri sırasıyla şöyledir;


31 Ocak 2015 Cumartesi günü 20:00 de İstanbul Kafkas Kültür Derneği (Bağlarbaşı – Üsküdar)


1 Şubat 2015 Pazar günü, saat 10:00 (kahvaltı) Adığe Khase G. Osmanpaşa 


01 Şubat 2015 Pazar saat 19:30 Bursa, Nilüfer Sosyal Tesisleri salonunda.

Bu yazı toplam 2147 defa okundu.

BLEĞOJ NURETTİN

İKKD DE OLACAK ANIT TANITIMINA GELECEĞİZ İNŞALLAH YAŞAR BEY.

29 Ocak 2015 Perşembe Saat 23:35
h. yaşar Nogay

Vorginoko Tayfun haklıdır. ama burada, aralıksız süren son 101 yıl kastedildi.

29 Ocak 2015 Perşembe Saat 19:50
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net