Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tegulan Yakup Temel
ÇERKES KALPAĞI (ADİGE PEA) TAKMANIN GEREĞİ
23 Aralık 2013 Pazartesi Saat 23:15
Kafkasya'lılar gerçekte ne istiyor, ne istemeli?

Kafkasya'lılar, Türkiye 'de sadece folklorik bir unsur olarak anılmak istemiyorlar ..

Ya ne istiyorlar?

Bu gün, akrabalarında bir kısmının oralarda yaşadığı tarihi bir anavatanları, özgün isimleri, dil ve kültürleri olan dünyanın en eski halkları olduklar gerçeğinin bilinip tanınmasını istiyorlar ...

Türkiye'de ve hatta anavatanları olan Çerkesya ve Abhazya da, kimliklerinin ve anadileri olan Çerkesçe ve Abhazca'nın tehlikede olduğunun bilinmesini ve bu konularda göstermelik değil gerçekten ciddi tedbirler alınmasını istiyorlar ..

Bu halkların 150 sene öncesinde anavatanlarının işgal ve yağma edildiğinin, sürgün ve soykırıma uğratıldığının, bu gün nufuslarının büyük bir kısmının asimilasyon tehlikesi altında bütün dünyada dağınık olduğunun bilinmesini ve vatandaşları oldukları Türkiye nin bu gidişi tersine çevirmek için devlet olarak çaba göstermesini istiyorlar. 150 sene önce gerçekleşen Çerkes Soykırımı ve Sürgünün bütün dünyaca ve bu arada Türkiye tarafındanda tanınmasını istiyorlar.

Bu mağduriyetin Rusya Federasyonu tarafından giderilmesini ve vatandaşları oldukları Türkiye'nin de de bu konuda insiyatif almasını istiyorlar.

Önümüzdeki günlerde Rusya Federasyonunda yapılacak kış olimpiyatlarının yapılacağı Soçi kenti, tarihi Çerkesya'nın başkentidir ve burası bu soykırım ve sürgünün gerçekleştiği topraklardır ve Çerkesler bu topraklarda olimpiyat yapılsın istemiyorlar...

Abhazya' ya uygulanan ambargoların kaldırılmasını ve Türkiye'nin Abhazya nın bağımsızlığını tanınmasını ve orayla olan ilişkilerinin geliştirilmesini istiyorlar ...

Bu gün için, bir iç savaşın ortasında kalmış olan Suriye Çerkeslerinin, 150 sene önce sürgün edildikleri Çerkesya'ya tekrar dönmelerinin önündeki engellerin kalkması yönünde Türkiye'nın çaba göstermesini ve Rusya Federasyonuna bu konuda baskı yapmasını ve diplomatik girişimlerde bulunmasını istiyorlar..

İşte Kafkasya'lılar gerçekte bunları istiyor ve bunları istemeli.

Çerkes kalpağı Адыгэ Пэ|э takmanın gereği bu ve takanlara da bu durum, Kafkasya'lıların gerçek gündemleri ile ilgilenme sorumluluğu yüklüyor.


Bu yazı toplam 7665 defa okundu.

K'UEK'UE CANER

Yakup abi kafkasyalılar demişsin de kafkasyalı bir çok halk var t.c de. ve bunların hepsi Çerkes ya da abaza olmak durumunda değiller. Çerkesler ve abazaları yazmışsın sadece. abazlar zaten güney kafkasyalı...

06 Ocak 2014 Pazartesi Saat 17:33
Tokatlı

Çerkes Ethem fetişizmi ile yıllardır uğraşmak şu Çerkes Milletine ne vermiştir ???????????

26 Aralık 2013 Perşembe Saat 11:12
cocpyko

Щхьэр къэхь жаlамэ, пыlэр къэхь.

А уи бийм и щхьэ къозгъэхьынщ, си щlалэ! - жиlэри Сэтэней Сосрыкъуэр зэщlиузадэри дигъэкlащ. Сосрыкъуэ Тотlэрэш и щхьэр къихри къэкlуэжащ. И анэ Сэтэней гуащэ деж щхьэр щыщIихьэм, къеуэри и къуэр къыщIихуащ:
- Щхьэр къэхь жаIэмэ, пыIэр къэхь!- жиIэри.

Делэм уи пыIэ ети блэкI
Дыгъум и пыIэр мафIэм ес
Щхьэр псэумэ, пыIэ щыщIэркъым

25 Aralık 2013 Çarşamba Saat 13:52
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net