Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tegulan Yakup Temel
ÇERKES, BİR ‘’ŞEMSİYE ‘’ DEĞİLDİR...
25 Kasım 2013 Pazartesi Saat 22:33
Kaffed ‘in son genel kurulunda , bir delegenin , genel kurul için toplanan o kadar çerkesin önünde ‘’Çerkes diye bir ırk yoktur‘’ şeklinde bir ifade kullanması ve buna arka sıralardan birkaç kişi dışında bir itiraz gelmemesi ,Türkiye’deki birkaç milyon nufusa rağmen, sivil toplum kuruluşlarımızın niye bu kadar etkisiz ve ciddiye alınmadığı sorusuna sanırım cevap teşkil etmiştir.

Bu durum aynı zamanda Çerkes halkının maruz bırakıldığı asimilasyonun ne derece yoğun olduğunun, ulusal kimlik dil ve anavatan bilincinin ne derecede köreltilmişolduğunun bir göstergesi de olmuştur.

Kimlik üzerindeki uzun süreli baskı ve inkar döneminden sonra kurulan derneklere kafkas isminin konulmak zorunda kalınması, sadece folklorik bir grup olduğumuz fikrinin bilinç altlarımıza işleyerek kimlik bilincin oluşumunun gecikmesine sebep olmuştur..

Son zamanlarda, yavaş da olsa artan kimlik bilinci rüzgarına ‘’ Kafkas’’ isminin daha fazla dayanamayacağı anlaşılmış olup, direnen bazı odaklar dışında, kurum ve oluşumlarımız hızlı bir şekilde ‘’Çerkesleşme‘’ dönemine girmiş olup, Kaffed’in de buna uzun süre dayanamayacağı açıktır.

Ancak şimdi de, kimlik bilincinin gelişmesine set çekecek bir başka engelde ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır.

O da, "Çerkes’in sadece bir şemsiye olduğu" çeşitli Kafkas etnik unsurlarını içeren, bir çatı olması dışında çerkesin bir ulus adı olmadığı iddaasıdır.

İşte bunu empoze etmek için, ‘’Çerkes diye bir ırk yoktur‘’ hezeyanını uluorta dile getirmekten çekinmiyorlar, ‘’Çerkes ismi sadece bir şemsiyedir, Çerkes diye ırk, bir etnisite yoktur‘’ şeklindeki bir düşünceyi yaymaya çalışıyorlar. Bilerek veya bilmeyerek bu söylemi dile getirenlerin, kimlik bilincinin gelişmesine büyük zararları dokunmakta.

Çerkes’in, bir ‘’şemsiye’’ statüsüne indirgenmesi, bu kelimenin sahip olduğu bütün ağırlık ve değerini kaybetmesi sonucunu doğurmakta ve böylelikle bir ulusu, bir dili ve bir vatanı temsil etme özelliğini kaybetmekte.

Bu ‘’Çerkes diye bir ırk, bir etnisite yoktur‘’culara, halkı temsil etme iddasındaki bir çok kurumumuz da da bol miktarda rastlamak mümkündür. İronik olan odur ki, bu ‘’Çerkes bir şemsiyedir, Çerkes diye bir etnisite yoktur ‘’cular, ismi Çerkes olan bir çok dernek, federasyon, insiyatif ve hareketlerde de hiçte az değildir.

‘’Çerkes diye bir etnisite yoktur’’ ifadesi doğal olarak, ‘’Çerkesçe diye bir dil yoktur‘’ ve ‘’Çerkesya diye bir ülke yoktur‘’ sonucunu doğurur. Bu düşüncede olanlar, çoğu zaman bunları açık açık dile getiremezler ama mesela Çerkesçe dememek için Adigece derler, Çerkesya dememek için Kuzeybatı Kafkasya derler. Ama bu ‘’Çerkes bir şemsiyedir, çerkes diye bir etnisite yoktur‘’cular şunu iyi bilsinler ki,

Evet,

Çerkes diye bir ulus vardır.

Çerkesçe diye bir dil vardır, oda Adigabzedir.

Çerkesya diye bir vatan vardır, oda Khekudir..

Ancak şunu da belirtmek lazım ki, kendini çerkes olarak tanımlayan ve hisseden hiçbir kimseye’sen çerkes değilsin‘ deme hakkına hiç kimse sahip değildir ve o çerkes ulusunun bir parçasıdır. Kim olursa olsun hangi dili konuşursa konuşsun. Ama ‘’Çerkes diye bir etnisite ve Çerkesçe diye bir dil yoktur‘’ dememek demek kaydıyla. Kabul edilemeyecek nokta budur…

Her türlü sivil toplum kuruluşumuzun veya oluşumlarımızın, niye yeterli tabanlarının olmadığı, niye devlet nezdinde ve kamuoyunda gereken ilgi ve değeri sağlayamadıklarını düşünürlerken bundan sonra bu noktaları da düşünmeleri gerekiyor… Kimlik tanımlamalarını, kafalarda şüphe oluşturacak şekilde değil, net ve anlaşılır bir şekilde yapmaları şarttır, ciddiye alınmaları isteniyorsa…


Bu yazı toplam 6315 defa okundu.

zemsky zabor

Türk yalnızca tek bir milletin adı demek degildir, anasır-ı İslamiye nin toplamıdır... m.k.ataturk.
Bu tarife göre türk, müslüman anadolu halklarının hepsi demektir. Türk ulusalcılarının kötü bir kopyası olan kafkascılar'a göre çerkes de birilerinin toplamı demektir.

İkincisi turkik halklar diye uydurma bir takım yanlış çeviri kavramlar türeterek konuyu yine türklüğe endeksleme gayretleridir ki ayni saçmaliğa av olmaktadırlar.
Türkik ne demektir?
Türk gibi , Türkümsu ??? Öyleyse abhazlar ve ubihlar çerkesimsi mi oluyorlar?????
Böylesi bir iliştirmeyi bu halklar kabul eder mi???

28 Kasım 2013 Perşembe Saat 19:17
zemsky zabor

Ömer Atalar, Türk kelimesi türkçe degil demis, peşine sıralamış. Çerkes=Adige diyemezsiniz filan falan... işkembe- i kübradan sallamış. Koskoca göktürk kitabeleri ki Türklüğün bilinen en eski yazıları.. burda türk kelimesi defeatle gecer. Ikincisi chemiso kadir gibi adige dernegi baskani olupta adigelikten bihaber vatandaşlar boşa ömer atalar gibilere alkış tutmasın.
Çünkü çerkes kelimesinin etimolojisi adige kelimesinden öncedir.
Yani adige den önce bu milletin adi cerkesti. İki ismin ortaya çıkış tarihleri arasında 5 asır var.. afitaplar ömerler kadirler önce *lehçet-ül hakayık..

* Hakikatlerin dili

27 Kasım 2013 Çarşamba Saat 21:16
Аҧсны

EY AFİTAP ALTAN, EY ADİĞE ABHAZ VE UBIH KÜLTÜR EVLERİNİN EN DERİN BİLGİLİ İNSANI

EY YENİ NART MİLLETİNİN İLK FERDİ,

Düzce Üniversitesinde Çerkez, Abaza ve Gürcü dili ve edebiyatı bölümleri açılmış. Afitap Altan buna engel olmalıydı. NASIL OLURDA KENDİSİNE ABAZA DEMEYEN BİR HALKIN ADINA ABAZA DİL VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ AÇILIR.

EY AFİTAP ALTAN; ABHAZYA DİYE BİR ÜLKE YOKTUR,O ÜLKENİN RESMİ ADI YANİ KENDİ DİLLERİNDEKİ ADI Аҧсны Аҳәынҭқарра (Аҧсны) DIR. ABHAZLAR KENDİLERİNE ABHAZ DA DEMEZLER,ÇOK ŞEY SÖYLERLER BUNLARDAN BİRİ MESELA Аҧсны́ DIR.

EY AFİTAP ALTAN,ADİĞELERİN KENDİSİNE ÇERKES DEMESİ SENİ BU KADAR ÜZERKEN,MAHVEDERKEN ABHAZLARIN KENDİLERİNE APSNI DEMESİ SENİ NEDEN DELİ ETMİYOR?N
NEDEN BU KONU İLE İLGİLENMİYORSUN, NEDEN HER YERDE ABHAZ DİYE BİR ULUS YOKTUR, ABHAZYA DİYE BİR ÜLKEDE YOKTUR DEMİYORSUN ?

KİMİN ADINA KONUŞUYORSUN ?

26 Kasım 2013 Salı Saat 15:59
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net