Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalekute Enver Sağlam
ARTIK DEMİR ALMAK GÜNÜ GELMİŞSE LİMANDAN…
31 Mayıs 2012 Perşembe Saat 13:56

Tahmin edebileceğiniz gibi bir veda yazısı bu…

Çok da uzatacak değilim.

Karşılıklı bir külfet oluşturmaya başlayan bu ilişki her iki tarafı da yormaya başladıysa zorlamanın alemi yok.

Benim açımdan fikirlerimi ulaştıracağım bir platformdu Cherkessia Net. Yazdıklarım Çerkesya Yurtseverleri için Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi addediliyorsa eğer haklarıdır. Kaldı ki ben en başında, söylediklerimin “Yahudi müezzinin ezanı” gibi olduğunu belirtmiştim. Hatta o bile değildi belki. “Derler…” bile demedim açıkçası.

Yeşilçam melodramlarının  ağzıyla “biz ayrı dünyaların insanı” idik. Site yönetiminin Allah’ı var, yazılarıma dokunan olmadı buna rağmen. Bir tek, bir yazıma rumuzla yorum yapan korkak çerkesin “carlıyorsun” hitabına ben de “kafiyeli bir şey söylemek isterdim” gibisinden bir cevabi yorumum konmadı ki söz konusu yorumu da ben talep etmeden kaldırdığınız için ben de pek üzerinde durmadım.

Onun dışında herkes kendi yolunda yürümeye devam etti.

Son yazım “Batan Geminin Malları Bunlar” dan sonra gelen dangalak bir yorum bu kararı almaya beni itti.( Şunu da kısaca belirteyim bu yorumcu gibilere güvenerek yola çıkarsanız işiniz var demektir. İnsanlar “kılavuzu karga olanın…” der de başka bir şey söylemez bilesiniz)

Gerek sitede ve gerekse Facebook üzerinde  yazının üzerinde yapılan tartışmalarda ciddi bir akıl tutulması yaşandığını gördüm.

Bazı aklı evveller aynı yazıdan dolayı beni hem Çerkesya Yurtseveri olmakla; hem Birleşik Kafkasyacı  ve hem de Kaffedçi olmakla suçluyor ki bu akıl alır bir şey değil.

Açıkça bir kez daha belirteyim. Birleşik Kafkasya ideali her ne kadar bir ütopya ise de gönlüm ondan yana. Tabii bu söylemi dillendirenlerin çoğunun  bugünkü politik ağızları ile asla ve asla gerçekleşemeyecek bir şey bu…

Çerkesya diye bir yer varsa ki elbette var. Ben de onun bir yurtseveri olmaktan gurur duyarım. Lakin Cherkessia Net üzerinden dillendirilen Çerkesya Yurtseverleri söylemlerinin amacı, şekli ve sonuçlarını da tartışırım.

Kaffedçi olmaksa evet ben bir Kaffedciyim. Örgütlülüğe de sonuna kadar inanan biriyim. Ama bugünkü ve geçmiş yönetim yapısı gibi değil. Dışlayan ve öteleyen ve hatta iteleyen yapısını da şiddetle eleştiririm.

Hal böyle iken ben bütün bu kurumların-yapıların ayrı  ayrı birer görev ifa ettiklerine inanarak; ve de “ne kadar çok dükkan o kadar çok müşteri” mantığıyla hepsinin potansiyeline saygı duymaya çalıştığımı da ifade ederek, toparlamak istiyorum.

Benim bütün derdim,  bu ve benzeri yapıların alttaki sessiz çoğunluğun asgari müştereklerde buluştuğu noktalar üzerinden hareketle; en bariz örneği 21 Mayıs olan belli zaman ve zeminlerde bir araya gelebilme iradelerini gösterebilme talebidir.

Gerisi lafı güzaftır.

Kerameti kendinden menkul, uzaktan gazel okuyucu gerzek zevzek  hezeyancıların; ve yine hiçbir iş yapmadan bu tür yapıları küçümsemekle ömrü geçmiş ve taşın altına elini sokamayan ama bir şekilde kendisinde bir güç vehmeden arkadan kuyu kazıcıların; ve de en önemlisi toplumu bloke eden öteleyici ve iteleyici yönetim anlayışlarının olmadığı bir hayalle aranızdan ayrılıyorum.

Elimde hıyarım var diyen herkese tuzlukla koşmaktan yoruldum!


Bu yazı toplam 4529 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net