Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tegulan Yakup Temel
KAFKASYA’ CILIK OYUNU
12 Nisan 2012 Perşembe Saat 21:11

Bu gün, Kafkas derneklerine yıllarca beraber gittiğimiz yakın bir çeçen arkadaşım ziyaretime geldi.

Beraberinde, çıkarttıkları Çeçen Kültür Yıllığı, 2012, YİTİK KULE adlı 200 sayfalık bir kitap getirdi.

Kitap; Türkiyeli Çeçenler ile ilgili, ayrıntılı güzel bir belgesel bir çalışma, kuşe kağıda basılmış bir başucu kitabı.

Türkiyeli Çeçenler, Çeçen-Rus savaşı sırasında Kafkas Derneklerinden ayrılıp ayrı bir yapılanmaya girdiler ve çalışmalarına bağımsız olarak devam ettiler. Bu kitapta en çok geçen özelliğin, Çeçen, Çeçence ve Çeçenya kavramlarının sıklıkla vurgulanması olduğu görülüyor. Yer yer de Çeçence yazılar da aralara serpiştirilmiş… Sürekli olarak anavatan Çeçenya’ya vurgu yapılmakta. Kafkas ve Kafkasya kelimeleri ancak birkaç yerde geçmekte.

Onlar,’ Kafkasyacılık ‘ oyunundan vazgeçeli çok oldu. Çeçen kardeşlerimiz, ulusal kimliklerinin korunması yolunda şüphesiz doğru bir yola girdiler.

Bu Çeçen arkadaşım eskiden olduğu gibi, bu günde en yakın arkadaşlarımdan bir tanesi. Ortak noktalarımız ve dostluğumun aynen devam ediyor, bu durum bizi hiçbir şekilde birbirimizden uzaklaştırmadı.

Çerkes, Çerkesçe ve Çerkesya kavramlarını dile getirenler karşı mikromilliyetci suçlamalarında bulunanlar, acaba Çeçenlere de aynı suçlamalarda bulunuyorlar mı , bulunacaklar mı dersiniz?

Veya gene doğru bir söylem olarak, Abhaz, Abhazca ve Abhazya diyenlere karşı bir tepkileri oluyor mu? Yoksa bu sadece Çerkeslere (Adige) karşı geliştirilmiş bir tavır mı?


Bu yazı toplam 5481 defa okundu.

Selahattin Bolat

Merhaba,yazınınızı okumaya başladığımda eleştirel bir bakış yansıttığınızı düşündüm ama sonlarında gördüm ki asıl amaç kafkas vaya kafkasya kelimelerinin geçmemiş olmasının verdiği rahatsızlık..Adı üstünde Çeçen Kültür Yıllığı.Çeçen kültürü konusunda bugüne kadar yazılmış üst düzey bir yayındır.Çerkes kardeşlerimiz kendi yayınlarında bir milyon nufuslu bir halkı ne kadar zikir ediyorlarsa bu kitapta da art niyetli olmayarak kafkas,kafkasya kelimeleri o kadar zikredildi.Hoşçakalın...

30 Nisan 2012 Pazartesi Saat 09:08
Tsey İbrahim

Oyun bitti yakup bey.
O yüzdendir bu telaş bu ittifaklar. Ancak suyu tersine akıtmak mümkün değil.

18 Nisan 2012 Çarşamba Saat 21:02
saim

Biraz abarttım ama size artık aramızda olmayan başka bir dosttan bahsetmek istedim.Erol hocanın resmi ders vererek yetişdirdiği bir insandan.Kim olduğunu google da bile bulabilirsiniz.Yada kendi arkadaşlarının onun anısına açtığı Facebook sayfasında.Resim öğretmeniydi ve bir Adiğeydi.İlk görev yeri olan doğudan kaçmak yerine inadına üstüne gitti.İnanılmaz bir entellektüel birikimi vardı.Ama o her zaman en sevdiği yer olan bir Adiğe köyüne kaçtı her fırsatta.
Bu entellektüle arkadaşımızla en son konuşmamız branşına ve donanımına inat,bir demlik çayı kaldırıma koyup yol kenarında oldu.Tehditler aldığını söylemişti ve ısrarla gitme o zaman demiştik.Aileside istemiyordu.Ama şunu demişti:"O çocukların eğitime ihtiyacı var gitmek zorundayım"
Resim hocasıydı.Ve biz onun dünyasını biliyorduk.Klişeleşmiş deyimiyle "Kürt çocuklarını asimile" etmek gibi idealleri yoktu.Onun dünyası bambaşkaydı.Belki onun gibiler eğitimci olsaydı ne bu iç savaşlarımız nede bu sancılarımız olurdu bu coğrafyada.Birileri Hrant Dink'i yok ederken başka birileride onu yok ediyordu.

Evet şaşırmayın o Adiğe insanının kimliğini yitirmemiş evrensel yüzüydü.Ve bu arkadaşımız Çeçen kimliğinden ödün vermeyen hocamızın kayıtlı resmi öğrencisi olarak yetişti.Tüm bu insanlardan bence hepimizin çıkarması gereken ciddi dersler var.Sanal ortamda aramak tanımak isterseniz adı Ünal Atlı.

Kendi özgün kimliklerimizi yaşatarak ve geliştirmek kardeşlikleri yok eden bölücü tavırlar değildir. Aksine nerede ve ne olduğunuzun farkına varmak başka kimlikleri de doğru algılayabilmeniz için bir anahtardır.Bazen insan dostundan da çok büyük dersler alır. Sadece çok bilenlerden değil

13 Nisan 2012 Cuma Saat 16:31
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net