Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalekute Enver Sağlam
İSTANBUL’DA TÜNELİN UCU GÖRÜNDÜ
16 Mart 2012 Cuma Saat 14:18

Hiç kıvırtmadan söyleyelim. 21 Mayıs’ı anma ile ilgili olarak yapılan toplantıdan benim aldığım izlenim tam da başlıkta ifade ettiğim gibidir. Öncelikli olarak davet sahip(ler)ine ve icabet edenlere ve de katkı verenlere teşekkürlerimi ileteyim.

Sonrasında biraz haber biraz da yorum kıvamında, toplantı ile ilgili izlenimlerimi açmaya çalışayım.

Kimseyi kırıp incitmek istemem.Yazdıklarım toplantıda söylenenler ve bunların üzerine yaptığım yorumlardır. Kaldı ki orada söylenenleri kelimesi kelimesine olmasa da mümkün mertebe kayda almaya çalıştım. Kısacası  o güne bir ayna tutarak kamuoyunu biraz bilgilendirmek ve ilgilendirmek istedim.

O günkü toplantıya herhangi bir kurum veya yapı adına katılmadığım (aynı şekilde başka katılımcılar da vardı) için söyleyeceklerim beni bağlar. Dolayısıyla benim üzerimde yapılacak bir eleştiri de sadece bana rücu etmelidir.

Önce şunu ifade edeyim. Ben oraya İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin daveti üzerine iştirak ettim. Her ne kadar  Kaffed’in de böyle bir daveti vaki dense de en azından ben ve benim gibi bir çok kişi böyle bir davetten haberdar değildi. İstanbul Kafkas Kültür  Derneği’nin “Bağlarbaşı Ruhu” adıyla yola çıktığı ve özünü kısaca “ŞEFFAF-KATILIMCI-DEMOKRATİK” bir tavır olarak belirlediği yeni dönemdeki, belki de en somut göstergesi idi bu toplantı. 

Ankara’nın oldu bittilerine karşılık “inisiyatif alma” olarak algıladığım bu tavırlardan çıkardığım bir sonuç daha var. Ankara zeminin yavaş yavaş ayaklarının altından kaydığının sanırım farkında. Biraz kuşkulu, biraz mütereddit baktığı oluşumlara, mesafeli de olsa yaklaşmaktan başka çaresinin olmadığını sanırım anladılar. Yapının mümesilleri toplantıdaki konuşmalarının  satır aralarında ürkekçe de olsa bunu söylemeye gayret ettiler. Ama hâzirunun blokajı ve karşıtlığından dolayı olsa gerek; geçmişteki “oldu bitti” ve “ben ne dersem o olur” dan terakki göstererek “siz ne diyorsanız” a gelmiş durumdalar. Az önce de ifade etmeye çalıştığım gibi bunda esas pay “Bağlarbaşı Ruhu”nun  çelik çekirdeğinde.

Toplantıya benim tespitlerime göre Kaffed Yönetimi, İstanbul Kafkas Kültür Derneği, Adıge Khase Çerkes Derneği, İstanbul Çerkes Derneği, Çerkesya Yurtseverleri, Kafkasya Forumu, Dostluk Kulübü, Bahçelievler Kafkas Derneği, Çerkes Hakları İnisiyatifi iştirak etmişlerdi. İstanbul’daki tüm kurum ve  gruplara çağrı yapıldığını iyi bildiğim için “niye diğerleri yok?” sorusunun cevabını, “ilgili yapılara sorun” diyerek, konuyu polemik konusu yapmadan geçeyim. Hatta bir başka kurumun kahvaltı ve konferans programı olduğu için İKKD hassasiyet gösterip toplantı saatini  o programa göre revize etmişti diyeyim de siz “Bağlarbaşı Ruhu”nun hassasiyetini anlayın. Bir de benim-bizim gibi bağımsız katılımcılar vardı ki sırtlarında yumurta küfesi olmadığı için daha rahat konuştular. Kurumsal-yapısal fetişizmden uzak daha da özgürce söylediler diyeceklerini. 

Kafkasya Forumu elbette ki  en hazır yapıydı. Geçmişteki tecrübelerinin ışığında söyleyecekleri netti. Lakin  bazı söylemleri başta bende olmak üzere biraz sıkıntı yarattı bazı katılımcılarda. MAY 21 ORG üzerinden kurgulanan etkinliği 21Mayıs üzerine çıkaran “biz Taksim’deyiz gelen gelsin” ve “nitelik- nicelik” söylemleri ile hazirunun çoğunda bir rahatsızlık yaratmış olmalı ki konuyla ilgili düşüncelerini ifade ettiler. Bununla ilgili olarak da  Nurhan Fidan lafı ağzımdan aldı sayılır: “MAY 21’in söylediği “Kur’an ayeti midir? diyerek kısaca söylediğiyle bence haklı bir tepki verdi. Tabii bir başka ÇY katılımcısının “elbette bizim de bir B planımız var” demesi inceden bir “aba altından sopa göstermek”di. Onlar da zaten kılıçlarını ve programları hazır olarak gelmişlerdi  ama biraz daha politik bir tavır sergilediler.

KF’unun geçmiş organizasyonlarını ve geleceğe yönelik hazırlıklarını takdir ediyorum. Bunu açık yüreklilikle söyleyeyim. Yalnız Kaffed yorgununu,  yokuşa sürmeye ikna etmeye uğraşırken siz KF olarak da gerekirse Taksim’den aşağı salın kendinizi. Temiz hava, denizin iyot kokusu hepimizin sinirlerine iyi gelebilir bakarsınız.

Son derece medeni bir ortamda süren tartışma bile diyemeyeceğimiz bu ön görüşmeden benim anladığım izlenim odur ki bu sene geçen yılın çok parçalı anma programı olmayacak.

Göç-Muhaceret- Sürgün- Soykırım söylem gelişiminin bize getirdiği kazanım artık “SÜRGÜN-SOYKIRIM+SOÇİ” fikri beraberliğidir ki bu da senede bir gün “savaşma seviş” söyleminden “anma kucaklaşması” sıcaklığıdır. “Eh bu da iyidir be!” diyerek kişisel görüşleri de eleğe vuralım; ve öne çıkan konuşmaları sabrınıza sığınarak kısaca vurgulayalım.

Yalçın Karadaş(Bağımsız): Abant Platformu’nda bir biz yoktuk. 2024 yılına kadar ya yok olacağız ya da ayağa kalkacağız. Provakasyonlara açık olmayalım.

Semih Akgün (ÇY): Geçen yıl üçe bölündük. Çerkesya Yurtseverleri olarak ortak bir noktada buluşmalıyız diye bir çağrı yapmak istiyoruz. 20 Mayıs’da Taksim’deyiz.

Ragıp Mete (ÇY):Buradaki güzellik şu: Formel enformel yapılar bir arada. ÇY olarak enformel bir yapıyız ama çağrının buradan(İKKD) gelmesi önemli. Sürgün ve soykırım tartışılmamalı artık.Bunun üzerine “ama, fakat, lakin” le başlayan cümleler kurulmamalı.

Kenan Kaplan(ÇHİ): 21 Mayısla ilgili tüm desteği vermeliyiz. Vereceğiz.21 Mayıs’ta var olmak istiyorsak bir arada olmalıyız.

Enver Sağlam(Bağımsız): 21 Mayıs, 1 Mayıs örneği gibi farklı grupların bir arada olabileceği bir etkinlik olmalı. Hrant Dink’in cenazesinde Ermeni olmayan  farklı düşüncedeki on binler bir arada yürüdüğüne göre biz enerjimizi üçe dörde bölünerek niye boşuna tüketiyoruz.

Erdoğan Yılmaz(İKKD): Organizasyon komitesi oluşturup medya bombardımanı yapalım. Sürgün ve soykırım yok diyen zaten kalmadı. Nerede olduğu önemli değil ama doğru dürüst profesyonelce bir organizasyon yapalım.

Muammer Koçer(DK): Duymadığın şeyi konuşulmamış saymayalım. Anmayı haftaya yayarak programlar yapmalı. Beşiktaş’ta yapılan son etkinlik oldukça iyiydi.

Nurhan Fidan(ÇY): Organizasyon komitesi olmalı. Formel ve enformel yapılar ortaklaşa heyetler oluşturmalı.

Gökhan Bolat(İÇD): Yer ve zaman ortak olarak belirlenmeli. CRR benzeri bir salonda  bir etkinlik yapılabilir.

Ümit ŞOGEN(İKKD): Burada bulunan bütün yapı mensuplarına teşekkür ederim.Paydamız ortak bir acıdır. Bir arada olup, mesela 20 bin kişiolarak hiçbir şey yapmadan ayakta dikilsek bile dikkati çekeriz. Ama bin kişi olarak bağırıp çağırsak da dikkati çekemeyiz. İçerik ve organizasyon ayrı ayrı değerlendirilmeli.

Osman Güdü (Bağımsız): Bütün gruplarla ortak bir organizasyon komitesi oluşturalım. En iyi görsellikleri sunalım.Sergi,film gösterimi,paneller vs. yapılabilir. Farklı günlere bölmek organizasyonu küçültür.  Ulusal ve uluslar arası kamuoyuna bunu duyurmalıyız. Belediye Meclisi üyesi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sürgünle ilgili bir anıt projesi için soru önergesi verdim.

Erdoğan Yaşar(Kaffed):Kaffed’te Başkanlar Kurulu toplantısını önce yapıp alınan kararı yönetim kuruluna taşıdık.Ve 20 Mayıs günü Beşiktaş kararını aldık. Önümüzdeki yıl Soçi Olimpiyatları dolayısıyla etkinlik Samsun’da yapılabilir. 21 Mayıs Kaffed olarak bizim uhdemizde olacak. Kız Kulesi karşısında ilk etkinlikte 54 kişiydik. Şimdi büyüdük. 21 Mayıs canlanma günü olmalı.

Murat Özden (ÇHİ): Sürgün ve soykırımı yeni yeni öğrendik. Sürgün ve soykırımın uluslar arası hukukta bir yeri var. 21 Mayıs sadece ağlama günü olmamalı. Sürgün ve soykırımın muhataplarından hesap sorma günü olmalı. Kaffed eski tavırlarından vazgeçmeli. Taksim önemlidir ve  Kaffed Taksim’e gelmeli. Ama Beşiktaş’a da inelim.

Yaşar Nogay (Bağımsız - Eski İKKD başkanımız düşüncesini yazılı olarak iletti): 21 Mayıs muhataplarına sesimizi duyurma vesilesidir. Tüm kurumların katılımı hedeflenmelidir. Geçmişteki eleştirileri de dikkate alarak çalışmalara erken başlamalıyız. 

Kuban Kural (KF):  Biz buraya İKKD’nin davetlisi olarak geldik!  Çok olmaktan öte gerçekleri söyleyen bir etkinlik olmalı. 21 Mayıs, 21 May ORG ile beş ayrı ülkede eşanlı etkinlik düzenliyor. Ve bu etkinlikler uluslar arası eylemdir. Söylem katılan insan sayısından önemlidir. Eylem ve söylemin toplumda karşılığı olmalı. KF Taksim’de zaten olacak. Diğer yer ve saatlerde yapılacak etkinliklere katılmakta herkes özgürdür. Muhatap Rusya dolayısıyla konsolosluktur. KF olarak Beşiktaş’a karışmayız.

Cüneyt  Özen(ÇY):  Çerkesya Yurtseverleri olarak ilkeli bir birlikteliğe varız.Yer ve zaman önemli değil.

Halit Özcan(KF):  Kafkasya Forumu’nun sokak tecrübesine saygı gösterilmeli. Görünür olmak vitrine çıkmak tek başına yeterli olmaz. Bilinçli insanlara ulaşmalıyız. Kendi kitlemizi bilinçlendirmek birincil işimiz olmalı. Nicelikten öte nitelik önemlidir. MAY 21 ORG Kafkasya Forumu değildir.

Alaattin Bayram (Kaffed):  Bu sene daha net bir 21 Mayıs ortaya çıkacak.  Taksim’de olalım ama beraber.Beşiktaş’ta yapalım ama beraber. Beraber sesimizi daha yüksek çıkaralım. Khabzeyi de öne çıkaran, “kırmızı ışıkta durma” gibi  bir eylem koymalıyız.

Fehim Saraç (İÇD): Rekabet yerine dayanışma içerisinde olmalıyız.  Farklı yapıların ortaya çıkması federasyonun eksikliğindendir. Gruplara saygı duyuyorum ama federasyon öncülük yapmalı.

Yoruldunuz  biliyorum ama bu toplantının ikinci üçüncü tur konuşmaları da var. Onları da bir sonraki yazıya bırakıp sabrınızı fazla zorlamayalım.
Kalanı…

Aazzz sonraa!..


Bu yazı toplam 5040 defa okundu.

Enver SAĞLAM

Yuf olsun bana. İki günde nasıl da taca çıktık ha. Ben böyle öngörümün içine diyeceğim ama olmayacak. Şimdilik beklemedeyim. Kendimi demliyorum. Biraz da sakinleşmeye çalışıyorum ki şirazeyi iyice kaçırmayayım.Ama bu konuda söyleyeceklerim bitmedi.

20 Mart 2012 Salı Saat 02:40
Nehuşe Bahtiyar

İstanbuldaki etkinliklere katılanlar kısa zamanda birbirini tanır hale gelirler çünkü gelen insan profili bellidir.21 mayıs gibi önemli etkinliklere ise basından ve sosyal medyadan duyarak katılan insanlar genelde ne derneklerle nede bahsedilen oluşumlarla ilgisi olmayan insanlardır.Kısacası ne derneklerimizin nede diğer yapıların kendilerine ait olarak kabul edebilecekleri bir tabanları yoktur.Biz taksime yada beşiktaşa şu kadar kişi getirdik bu bizim başarımızdır demek bana son derece anlamsız geliyor.Geçen sene bir çok insan tüm etkinliklere katılma gayretini gösterdi. Bir çok insan sosyal medya sayesinde ilk defa 21 mayısı bilinci kazandı ve o havayı teneffüs etti.Dile getirilen ortak komite kurulması ve yapılacak etkinliklerin bu komite tarafından yapılması düşüncesine bende katılıyorum.Özellikle basına bu konu ile ilgili servis edebileceğimiz doğru düzgün bir tanıtım filmi yada bir internet sitesi yok elimizde ,medyada profesyonel olarak çalışan bir çok hemşerimiz var ortak bir metin kullanılarak çekilecek 21 mayısı anlatan 3-4 dk lık bir kısa film özellikle sosyal medyada çok çabuk yayılarak katılımı ve insanların ilgisini arttırabilir.Türkiye'de olduğundan bahsedilen 5 milyonluk diasporanın daha büyük bir yüzdesini 21 mayıs etkinliklerinde görme şansına sahip olur böylece.

18 Mart 2012 Pazar Saat 11:58
Mehmet Salih Elveren

Cerkes toplumu genel olarak bir imtihandan geciyorlar. Hani atesle imtihan derler ya heralde oyle diyebiliriz.Fakat bu konuda fedakarca davranip,milletimizin ali menfaatlerini gozeten CY, ICD,BKCD,GAH, IKKD gibi olaya samimiyetle bakan ve gerekli hassasiyeti gosteren formel ve enformel gruplari kutlarim.Ayni sekilde KF ve Kaffeddende ayni hassasiyeti gostermelerini istiyorum.Unutmamak gerek,bu dava bizim,Cerkeslerin yani hepimizin.Unutulmamak gerekki 21 mayisin ruhu Taksimdir, dolayisiyla o gun mutlaka Taksim de olunmalidir.Ama KF.`nun yaptigini hakikaten yadirgiyor ve uzuluyorum.Olmaz boyle bir sey.Uzuluyorum.Yurtseverleri Taksimde detekleyecegim.6 kisilik ailemle birlikte orada olacagim.Ancak ortak bir karar ortaya cikarsa gecen yil yaptigim gibi besiktasada gitmek isteriz.
Enver bey yazi ve temenniler icin cok tesekkr ederim.Birligin ruhu siz ve sizin gibiler sayesinde daha cok seslendirilirse, gerekli birligi olusturabilirz.

18 Mart 2012 Pazar Saat 08:04
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net