Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Açumıj Hilmi
Abhazya ve Osetya’nın Bağımsızlığını Tanıyacak mısınız?
18 Eylül 2011 Pazar Saat 22:48

Abhazya ve Güney Osetya günümüzde bağımsızlığını ilan etmiş iki ülke. Birleşmiş milletlere üye bazı ülkelerce ve (Birleşmiş milletlere üye olmamakla birlikte) Çerkeslere ait devletlerce de tanınmış iki ülke.

Bağımsızlık savaşlarında, Çerkes cumhuriyetleri tarafından her iki ülkede bu haklı mücadelelerinde desteklenmiştir.

Abhazya ve Güney Osetya’yı, Çerkes cumhuriyetleri bağımsız olarak tanımaktalar.

Abaza ve Asetinler Çerkeslerin geçmişte komşuları olduğu gibi gelecekte de komşuları olmaya devam edeceklerdir.

Çerkeslerin Türkiye’deki diasporası içerisindeki bazı kurumlarca Abhazya’nın ve Güney Osetya’nın bağımsızlığının tanınırlılığı ise şüphe götürecek niteliklerdedir.

Kaffed, Birkaf, Kafkasya Forumu, Kafkasyalı Yazarlar Birliği, Jineps, Kafkas Vakfı ve benzeri kurum ve grupların Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını gerçekte tanımıyor olmaları rahatsızlık verici. Çerkeslerin Türkiye’deki diasporası içerisinde ortaya çıkmış bu kurumların bu konuda kendilerini net olarak konumlandırmaları gerekiyor.

Kaffed, Birkaf, Kafkasya Forumu, Kafkasyalı Yazarlar Birliği, Jineps, Kafkas Vakfı ve diğer benzeri kurum ve gruplara soruyorum;

Abhazya’yı bir Çerkes ülkesi olarak mı tanıyorsunuz?

Abhazya bir Çerkes ülkesi midir?

Abhazya’nın resmi devlet dili olan Abazacayı bir dil olarak mı tanıyorsunuz?

Abazacayı Çerkes dilinin bir lehçesi olarak mı tanıyorsunuz?

Abaza milletini tanıyor musunuz?

Abazaları Çerkeslere bağlı bir boy-kavim-kabile olarak mı tanıyorsunuz?

Siz, gerçekten Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyor musunuz?

Güney Osetya’yı bir Çerkes ülkesi olarak mı tanıyorsunuz?

Güney Osetya bir Çerkes ülkesi midir?

Güney Osetya’nın resmi devlet dili olan Asetinceyi bir dil olarak mı tanıyorsunuz?

Asetinceyi Çerkes dilinin bir lehçesi olarak mı tanıyorsunuz?

Asetin milletini tanıyor musunuz?

Asetinleri Çerkeslere bağlı bir boy-kavim-kabile olarak mı tanıyorsunuz?

Siz Gerçekten Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıyor musunuz?

Bu kadar basit sorulara hiç cevap vermeyecekler, veremeyecekler. Çünkü cevap verdiklerinde bazılarının bile bile, bazılarının da sadece kör cahilliklerinden dolayı yaptıkları hataları gün yüzüne çıkacak.

Utanmadan bir de bayram düzenliyorlar, Abhazya’nın zaferini, bağımsızlık yolundaki en büyük zaferini, Abhazya’nın kendisini tanımladığı şekilde, onu tanımadan sözde  kutlayacaklar.

Çok basit şu soruya bir cevap verebilir misiniz? Abazalar Çerkes mi? Abazаlar Çerkesse Abaza devletide Çerkes devleti mi? Bu fikirlerinizden Abaza devletini kuran insanların haberi var mı? Abhazya Devleti bu fikirlerinizi kabul edecek mi, etti mi, ettirecek misiniz, yoksa daha bu enteresan fikrinizi onlara iletmediniz mi?

Gürcistan Abhazya’yı işgal edip Gürcistan yapmaya çalışıyordu. Abaza halkının topraklarını Gürcistan toprağı yapmaya çalışıyordu. Buna yapanlara, aklına getirenlere, Abhazya’nın kendisine sormadan, kendi kabulü olmadan bunu dayatmaya çalışanlara faşist Gürcistan yönetimi demiyor muyduk?

Abhazya devletini bir Çerkes devleti yapanlara, böyle olduğunu iddia edenlere, böyle olması gerektiğini iddia edenlere, bunu dayatanlara ne demeli? Abhazya’da Güney Osetya’da kesinlikle bir Çerkes devleti değildir. Bağımsız her iki devlette Çerkes devleti olduğunu iddia etmemektedir. Böyle bir talepte bulunmamaktadırlar. Böyle bir şey akıllarına dahi gelmemiştir. Öyle ise, siz bu devletlerin kendilerinin kabul etmediği bir yapıyı, kimliği onların ülkelerine milletlerine nasıl yamayabiliyorsunuz. Bunun tek bir anlamı var; siz bu devletleri tanımıyorsunuz.

Yarın, bir gün göz boyayacaklar.

Sözde, Abhazya’nın zafer bayramını kutlayacaklar. Onların kutlayacakları bayrama sahip ülke bir Çerkes kabilesine ait ülke, bir Çerkes lehçesi olan dili konuşanların ülkesi, Bir Çerkes ülkesinin zafer bayramını kutlayacaklar.

Hayır, Bu kabul edilemez! Bunu kabul edecek hiç bir kimse Çerkesya yurtseveri, Abhazya yurtseveri, Osetya yurtseveri olamaz.

Kaffed, Birkaf, Kafkasya Forumu, Kafkasyalı Yazarlar Birliği, Jineps, Kafkas Vakfı ve diğerleri Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıyın, tanımanız gerekiyor!

Abhazya, Abazaların ülkesidir, Abhazyalıların ülkesidir.

Osetya, Asetinlerin ülkesidir, Osetyalıların ülkesidir.

Aksini iddia edenlere, yazık!


Bu yazı toplam 8009 defa okundu.

mevlüt

anşba murat bıçkı.yapmayın arkadaşlar bugün en tutkun en cesur en bağlı olmamız gereken bir zaman kendimize gelelim lütfen.bırakalım onun bunun n edüşündüğ üde ne yapacağımıza bakalım artık. bazı turco çakma isimlilerde rahat durmamızı söylüyor ne alaka anlamadım. ama neyse oda bir düşünce saygılı ve sağduyulu olmamız gerek. lütfen kendimize gelelim apsuğara yahamrızayt abapsı...

13 Ekim 2012 Cumartesi Saat 20:39
Melgoş Suat

'Yav' diyor uzun yıllardır dernekler üstü bür konumda olduğunu da söyleyebileceğim bir Adige(Çerkes) büyüğümüz,'yav' diyor KAFDAV ın bu hafta düzenlemiş olduğu sempozyumda verilen molalardan birinde, 'yav, Muş'ta ki Çeçenler bile kendilerine Çerkes diyorlar', hatta bazılarının kendilerini tanımlarken Adige dediklerini dahi iddia edebiliyor bu saygıdeğer büyüğümüz. İşte bizim bu zihmiyette ve yarım bilgiye sahip insanlarımız olduğu sürece bu konuların konuşulması ve gündemde tutulması elzemdir sayın 'Emin Bey'. Bey dediğime bakmayın lafın gelişi öyle yazdım, ve yüreğiniz varsa yazdıklarınızı biraz açmanızı isteyeceğim sizden.

Ayrıca Sayın Cihan Candemir Nart dergisinin son sayısında bu konuyla ilgili bir yazı kaleme almış ve geçmişte yapılan, özellikle, adige abaza asetin dayanışmasının ankara derneğini kurduğunu ve kaffed in temellerini bu değerlerin oluşturduğunu, derneklerin isimlerinin önemli olmadığını, ( ki bu dernek isimlerinin Çerkes yada Adige olmasına ruhsat verildiği izlenimi uyandırıyor bende) önemli olanın bu çatıyı oluşturan zihniyet olduğunu belirtmiştir. İlginç, güzel bir yazı, tavsiye ederim..

25 Eylül 2011 Pazar Saat 22:16
MUHARBİY Zafer-Konya

Bütün dertleri Türkiye diasporasında Abhaz halkının iradesini temsil ediyorlarmış gibi göstermek. Abhazya kaçıyor KAFFED kovalıyor. :)
Abhaz devletini ve halkını temsil ediyorsanız neden Ayayra şenliklerinin esas yeri olan Abhazyaya gitmiyorsunuz? Bir ülkesi bir bayrağı olan Abhaz devleti işte orada.
Dert üzüm yemek olsa ayayra şenlikleri için Abhazyaya gidilmesi teşvik edilir ve burada da o şenliğe nispet olsun türünden organizasyon düzenlemek için bu kadar yırtınmazlardı. Utanmasalar neredeyse Abhazyaya gitmeyin burada ne güzel şenlik yapıyoruz diye açık açık çağrılar yapacaklar.
Ne zamana kadar sürecek Abhazlar ve Abhazyayı temsil etme numaraları bakalım.

25 Eylül 2011 Pazar Saat 16:29
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net