Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalekute Enver Sağlam
Kaffed Bizi Affet!
26 Şubat 2011 Cumartesi Saat 22:51

Merak etmeyin canım, Meral Zeren’in Kemal Sunal’a söylediği

Saffeeeet! kıvamında değil.  Zengin kızı alabilmek için kötü işlere tevessül eden fakir oğlanın, sonunda nedamet duyup af dilemesi tadında…

Evet, aynen öyle: Kaffed sen bizi affet!

Bu yazıyı yazıp yazmamada epey tereddütlüydüm aslında. Bir taraftan sağa sola Çerkes Duruşu’ndan bahsedip; 13 Mart yürüyüşünün bile Çerkes Duruşu’na yakışır olması gerektiğini söyleyen birinin, böyle bir yazıyı kaleme alması tezat görünebilir ama son Nart sayısı dün elime geçince ‘Yuh artık’ deyip aldık sazı elimize.

Zaten 13 Mart yürüyüşü ile ilgili olarak söylenenler ve Ortak Akıl toplantısı ile sergilenen tavırların dumanı daha tüterken ve de elim klavyeye gidip gidip gelirken sonunda saldım çayıra mevlam kayıra dedim.

Abonesi olduğum ve “hâlâ” da olmaya devam edeceğim Nart’ın son sayısının 51.sayfasında  “Avrupa Parlamentosu’nda 5.Çerkes Günü  Etkinliği Düzenlendi” haberinde Türkiye’deki Çerkesler adına konuşma yapan Yalçın Karadaş dışında bütün isimler var. Niye acep diye sormaz mı insan mesela? Dedim vee…

Şimdi;

Lafı  hiç eğip bükmeden en son söyleyeceğimi en başta söyleyip kılıcı çekelim.

Bizim Biga’da bir laf var: “Önden gideni süsersin, arkadan geleni tepersin” Teşbihte hata olmaz ya da sözüm meclisten dışarı diyerek yavaş yavaş yakarışa başlayalım.

Ey Kaffed sen bizi affet!..

Müesseseler kişilerle kaim değildir ama siz kişisel problemlerinizi adeta kan davasına çeviren en tepedeki yöneticilerinize sapla samanı karıştırmayın dediğimiz için bizi affet!..

Marmara örgütlenme sorumlunuz “Asimilasyona engel olmak için radikal örgütlenmeler”  desteklenmelidir dediği halde DİÇEG’in İstanbul Kafkas Derneği’ndeki konferansına niye engel olduğunuzu sorduğumuz için bizi affet!..

Destekleyeceğinizi (!) bildiğimiz halde “daha radikal örgütlenmeler” kuramadığımız için bizi affet!.. ( Hadi size bir tüyo:

Çerkes Kurtuluş Ordusu’nu kurduk. Destekleyin bizi…) (Şimdi aranızdan işgüzar birisi çıkar da gammazlarsa şaşmam hani. Yakışır da ayrıca. Nasılsa böyle bir konunun üzerine gidecek işgüzar bir savcı da çıkar elbet)

“Ortak Akıl” deyip insanları topladıktan sonra “alın bu benim aklım” deyip deklarasyon yayınladığınızda “yahu haynape biz bunu dememiştik” diyenler adına bizi affet!...

Yine “Ortak Akıl” deyip deve dişi gibi bir çok kurum ve kişiyi göz ardı ettiğinizde, dayanamayıp “ayıp olmuyor mu ?” dediğimiz için bizi affet!..

Cumhuriyet tarihinde belki de ilk defa camiamız ayağa kalkıp; haklarımızı  talep etmek için 13 Mart’ta sokağa çıkmak üzere hareketlendiğinde “ne önden çekiyorsunuz, ne de arkadan itiyorsunuz dediğimiz için bizi affet!..

Taa İzmir’de yapacağımız bir konferansı, İzmir Derneği’nde yaptırmayıp bizi Alsancak TCDD Lokali’ne mahkum ettiğinizde “komik oluyorsunuz” dediğimiz için bizi affet!..

Diaspora tarihinde belki de yine ilk defa “bir otobüs” dolusu Kosovalı hemşerimizin Anavatan’a dönüşü için arayışa girdiğimizde; Adıgey’den sayın Carım Aslan’ın gördüğü ve danışmanı Kuyıko Asfar’ı da gönderdiği organizasyonu sizin şaşı gözleriniz yanlış gördüğünde: “Biz de yahu Kırklareli’ndeki Gaziosmanpaşa kampı nereden çıktı? Organizasyonu yapan İstanbul Gaziosmanpaşa Kafkas  Derneği ve o zaman ki adınızla Kafder’in üyesi olmayan diğer derneklerin de yardımıyla bu organizasyon gerçekleştirilmiştir dediğimiz için bir kere daha bizi affet!..(Peki sizin tarihinizde böyle bir beceriniz oldu mu hiç ?)

Görüyorsunuz ya suçumuz büyük. Bizler ki Lut Gölü gibi deniz seviyesinden bile aşağıdayız. Sizlerse Elbruz’a konuşlanmış  devletlû hünkarımızsınız…

Sizler her şeyi en iyi bilenlersiniz… Bizler ise daha ilk mektebi bile üçten terk etmişiz…

Vallahi en güzel besteleri bile siz yapar; en güzel filmleri bile siz çekersiniz…

Siz ne derseniz o olur (Gerçi pek kaale alındığınız söylenemez ama yine de o bizim densizliğimiz olsun)

Hadi onun için de bir daha bizi affet!!!

Vallahi affet,billahi affet!..

Kaffeeeed !.. Beni  seviyon mu?..

Dilimi eşek arısı soksun, Kaffed noolur bir daha affed…(Yanlış değil D ile. Maksat kafiye olsun)


Bu yazı toplam 3353 defa okundu.

Hatko Recep PAR

Enver SAĞLAM eline.koluna sağlık bu yazıya çok ihtiyacımız vardı' Yeter KAFFED in yaptıkları önümüzü açsınlar.bize çerkes gibi öncülük etsinler yoksa yukarıdanmı bastırıyorlar bilemem?bastırsalarda yeter demesini bil KAFFED İsraili örnek alın diye söyleyin 2 tane köyde dahi anadilde eğitim veriliyor bunu söyleyemiyormusunuz?KAFFED bizi ister affetsin ister affetmesin??????

04 Mart 2011 Cuma Saat 12:10
Natxo Canberk

KAFFED le ne çok maceran varmış Enver abi,klasik olacak belki ama hem güldürdün hem düşündürdün.
iyi geceler

01 Mart 2011 Salı Saat 00:30
Vahdettin Bayram

:)))))))))))))) Enver bey ellerine yüreğine sağlık. ben 1993 te kaffed henüz kafder iken, çifte vatandaşlık için kafder kanalıyla başvuru yapmıştım.bir sürü emek, masraf boş yere. bizim başvuru devemi oldu kuşmu oldu bilinmez. yıl 2011 uçarakmı gelir? koşarakmı gelir*ALLAH BİLİR:))))))))))))))))))))KAFFET BENİDE AFFET!!!!

27 Şubat 2011 Pazar Saat 00:56
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net